Aktuality

Společnost Savills registruje od druhého pololetí 2022 nárůst poptávek po pronájmech moderních průmyslových prostor ze strany výrobních firem, ty v prvním čtvrtletí 2023 činily dokonce 57 % z celkové plochy podepsaných smluv.

Jedním z důvodů, proč poptávka výrobních firem roste, je tzv. „nearshoring“ tedy přesun produkce z Asie zpět do Evropy. Během covidového období poptávku významně táhl sektor e-commerce, který dosahoval až 62 % (3Q 2021). Za poslední tři kvartály ale aktivita e-shopů značně poklesla a nyní je na úrovni 6 % (1Q 2023). Narůstá také výrazně poptávka ze sektoru obnovitelných zdrojů.

„Lidé kvůli přetrvávající vysoké inflaci a zvýšeným životním nákladům méně utrácí za zbytné zboží a částečně se vrátili do kamenných obchodů, poptávka e-commerce po skladových prostorách tak kvůli nižším odbytům klesá,“ říká Ondřej Míček, Senior Industrial Consultant v Savills.

„Aktuálně také sledujeme nárůst poptávky z výrobního segmentu. Jedním z důvodů je křehkost dodavatelského řetězce, která se projevila během covidové pandemie a znovu po ruské invazi na Ukrajinu. Proto v současnosti výrobní firmy přesouvají produkci z Asie zpět do Evropy. Vidíme i významný nárůst firem, které hledají prostory pro uskladnění solárních panelů, tepelných čerpadel nebo komponentů pro výrobu větrných elektráren,“ doplňuje Ondřej Míček.

Zdroj: Savills