Aktuality

Podle nejnovějšího přehledu vývoje kapitálových trhů v regionu EMEA (Evropa, Blízký východ, Afrika), který zveřejnila společnost Colliers, se v prvním čtvrtletí roku 2022 projevil na trhu ničivý šok v důsledku ruské invaze na Ukrajinu. I navzdory tomu zájem investorů o komerční nemovitosti trval.

Z přehledu vyplývá, že v prvním čtvrtletí se poptávka investorů po komerčních nemovitostech nadále zotavovala z pandemie. Mnoho investorů aktuálně považuje nemovitosti za pojistku proti rostoucí inflaci. Předběžné údaje za první čtvrtletí naznačují 5 % nárůst objemu obchodů oproti stejnému čtvrtletí roku 2021, přičemž klouzavý průměr za 12 měsíců se zvýšil o 7 %.

Společnost Colliers k aktuálnímu vývoji poznamenává, že šok v globálních dodavatelských řetězcích a na komoditních trzích prohloubil inflaci, která už tak rychle rostla. „Inflace se projevuje také ve stavebnictví,” řekl Luke Dawson, výkonný ředitel pro přeshraniční kapitálové trhy regionu EMEA ve společnosti Colliers. „Dražší materiály vnesly do výstavby nových bytů i komerčních nemovitostí jistou dávku nepředvídatelnosti.“

Zdroj: Colliers