Aktuality

Společnost PST CLC Mitsui-Soko ve velké konkurenci uspěla v soutěži The Best of Czech and Slovak Logistics. V kategorii „Nejlepší logistický projekt“ získala druhé místo za implementaci digitálního dvojčete ve skladech hotové výroby a přímého materiálu ve společnosti Philip Morris ČR v Kutné Hoře, kde PST CLC Mitsui-Soko zajišťuje outsourcing logistiky. Výsledky soutěže byly vyhlášeny v rámci konference The Best of Czech and Slovak Logistics konané na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. Soutěž organizovala Logistika.Tv spolu s odbornými časopisy TechMagazín a Robotic journal, ve spolupráci s Veletrhy Brno.

Ocenění za 2. místo v kategorii „Nejlepší logistický projekt“ v soutěži The Best of Czech and Slovak Logistics Petru Kotorovi (na snímku uprostřed) a Igoru Stašovi (vpravo), zástupcům společnosti PST CLC Mitsui-Soko, předal porotce Ivan Škalda, ředitel logistiky společnosti Tescoma.

„Ocenění The Best of Czech and Slovak Logistics vnímáme jako významné ocenění práce všech, kteří se na projektu implementace digitálního dvojčete ve společnosti Philip Morris ČR v Kutné Hoře podíleli. Jsme rádi, že tento projekt zaměřený na optimalizaci hlavních provozních nákladů, především v oblasti produktivity využitelnosti manipulační techniky a v oblasti produktivity lidských zdrojů, odbornou porotu zaujal,“ konstatuje Petr Kotora, ředitel logistiky společnosti PST CLC Mitsui-Soko.

Vít Votroubek: „Jde o velkou čest a ocenění práce kolegů“

Vít Votroubek, generální ředitel společnosti PST CLC Mitsui-Soko, k tomu dodává: „Když jsem se o tomto úspěchu dozvěděl, měl jsem z něj velkou radost a hned jsem o něm informoval zástupce naší mateřské japonské skupiny Mitsui-Soko, kteří byli ze získání takové prestižní ceny nadšeni. Určitě toto ocenění v The Best of Czech and Slovak Logistics využijeme v rámci naší marketingové komunikace. Považuji ho za velkou čest a za ocenění dobré práce kolegů.“

Dále Vít Votroubek uvádí: „Rád bych v tomto kontextu zmínil logistického odborníka Rudolfa Malého, který, spolu se společností Twinzo, přišel s myšlenkou implementace digitálního dvojčete v rámci uvedeného projektu. Velké poděkování patří také Igoru Stašovi z naší společnosti, který měl s projektem nevíce práce.“ Dále Vít Votroubek podotkl, že vzhledem k úspěšným výsledkům projektu v Kutné Hoře bude digitální dvojče implementováno v nejbližší době ve skladu PST CLC Mitsui-Soko v Úžicích, což přinese zjednodušení práce a úspory.

Digitální dvojče skladu a elektronické úkolování

A teď se už podívejme stručně na oceněný projekt. V Kutné Hoře byly implementovány dvě funkcionality: (RTLS, tj. Real Time Location Systém, jehož nedílnou součástí bylo vytvoření digitálního dvojčete skladů) a elektronické úkolování (AOS, tj. Automated Ordering System). „Digitální dvojče skladu a systém lokalizace polohy manipulační techniky v reálnem čase zajišťuje přehled o provozu ve skladu v reálnem čase a uchovává historii, čímž umožňuje vedoucímu skladu mít přehled a řídit činnost zaměstnanců, zvyšuje bezpečnost ve skladu za pomoci různých nástrojů,“ popisuje Igor Staš, Operations Manager společnosti PST CLC Mitsui-Soko. Systém obsahuje řadu analytických reportů, ze kterých si každý uživatel vybere to podstatné pro jeho potřeby.

Funkcionalita „elektronické úkolování“ je schopnost elektronické komunikace – úkolování mezi kanceláří zákaznického servisu a vedoucím směny, který následně elektronicky úkoluje skladníka v manipulační technice, a to bez potřeby osobního setkání. Tato funkcionalita umožňuje i detailní analýzy a reporting.

Inovace přinesla úsporu nákladů na straně zákazníka i PST CLC Mitsui-Soko

„Tato inovace přinesla úsporu nákladů na straně zákazníka i naší. Díky systémům RTLS a AOS dokážeme řídit dění na skladech o rozloze 12500 metrů čtverečních z „jednoho místa“ a pouze jedním vedoucím, stav před nasazením byli dva vedoucí na směně,“ uvádí Petr Kotora. Celé toto řešení mělo další progres v podobě snížení počtu manipulační techniky a počtu zaměstnanců.

„Výjimečnost řešení spočívá v jednoduchosti celého systému, v poměru cena versus výkon. Pomohlo nám to odhalit i nedostatky v rozsahu a kvalitě dovedností některých našich zaměstnanců. Návratnost investice v našem případě byla méně než rok,“ říká Igor Staš.

Zdroj: PST CLC Mitsui-Soko