Aktuality

V Brně, jako první v České republice, uvedli do provozu elektrické nákladní vozidlo pro svoz odpadu. Jedná se o Volvo FE Electric a vlastní jej společnost SAKO Brno. Vozidlo poprvé do brněnských ulic vyjelo v úterý 16. srpna 2022.

Již na jaře tohoto roku testovalo SAKO Brno elektrické vozidlo Volvo FL Electric a díky pozitivním výsledkům testu bylo rozhodnuto o koupi elektrického vozidla pro svoz odpadu a jeho zařazení do plného provozu. Toto je první vozidlo bezemisního vozového parku společnosti SAKO Brno. Běžné vozidlo pro svor odpadu najede za měsíc přibližně 2000 km a spálí 450 l nafty. Elektrické vozidlo je plně bezemisní, sníží se také provozní náklady, kdy je svozové vozidlo nejvíce energeticky náročné při neustálém zastavování a rozjezdech, ale především je naprosto tiché. Jediné, co bude slyšet, budou brzdy, signál upozorňující na zpětný chod a samotná manipulace s kontejnery.

První plně elektrické vozidlo bude provozováno v městských částech Černovice, Slatina a Židenice. Energii pro nabíjení elektrických vozidel bude Brno brát z vlastních zdrojů. Bude využíváno neustále rostoucí sítě městské fotovoltaiky a také provozu brněnské spalovny – Zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO SAKO Brno). Velké dobíjecí středisko bude i v areálu svozové firmy, které bude zároveň sloužit i veřejnosti.

Zdroj: Volvo Trucks