Aktuality

Symbolickým poklepáním na základní kámen zahájila společnost MD logistika výstavbu nové mrazírenské komory C10 ve svém areálu v Dašicích ve východních Čechách. Firma tak pokračuje v rozšiřování svých skladových kapacit.

„Stále vnímáme ze strany zákazníků trvající poptávku po kvalitních skladovacích prostorech, což platí především o mražených skladech. Pro chystaný sklad proto již máme reálné poptávky stávajících i nových zákazníků,“ uvedl generální ředitel MD logistiky Robert Kuchar. 

Mrazírenská komora C10 nabídne na ploše 1778 m2 v základním uspořádání 3692 paletových míst při standardní teplotě -24°C. Sklad díky svému vnitřnímu prostoru 33 900 m3 pojme zhruba 112 plných kamionů zboží a zvýší tak kapacitu MD logistiky pro mražené zboží zhruba o pětinu. Výstavbu na základě výběrového řízení provede firma MARHOLD a se zahájením zkušebního provozu se počítá v prosinci letošního roku. Jde o investici ve výši 70 mil. Kč.

Ukládání zboží do pěti pater

Budova bude bezprostředně sousedit se zatím nejnovějším mrazírenským skladem C9 zprovozněným v roce 2017 a bude mít i srovnatelnou velikost. „Dispozice budovy bude podobná jako u C9 a její světlá výška umožní uložení pěti paletových manipulačních jednotek nad sebou. Spolu s C9 půjde o jednu z největších nedělených mrazírenských komor v republice,“ řekl technický ředitel MD logistiky Milan Stránský. Uspořádání skladu bez jediného vnitřního sloupu umožní jeho stoprocentní osazení regály a dovoluje i maximální variabilitu jejich uspořádání. Počítá se s instalací úsporných LED světel, které mají oproti klasickým svítidlům nižší tepelný výkon do okolí, což je v chlazeném prostoru žádoucí. Nová mrazírenská komora bude napojena na stávající strojovnu chlazení, jejíž výkon je po nedávné modernizaci dostačující. Fasáda budovy bude opláštěna trapézovými plechy a její východní stěna orientovaná ven z areálu MD logistiky bude porostlá zelení.

Stavba dočasně zkomplikuje fungování areálu MD logistiky v Dašicích. „Z důvodu záboru prostorů na uskladnění naváženého materiálu jsme mírně zmenšili parkovací prostory pro tahače a návěsy, což pocítíme především během víkendů. Situaci komplikuje i souběh s probíhající modernizací dalších mrazírenských komor zaměřenou na úspory energií,“ vysvětlil Milan Stránský.

Stavět se bude rovněž suchý sklad

Tato rozsáhlá investiční akce není jediná, kterou MD logistika v současné době připravuje – ve fázi projektové přípravy je také výstavba suchého skladu S2 o kapacitě 40 000 paletových míst v Dašicích. „Konečné rozhodnutí bude přijato na základě zájmu potenciálních zákazníků. V tomto případě o využití skladu jednáme mimo jiné s jedním významným hráčem v oblasti internetového obchodu,“ doplňuje obchodní ředitel MD logistiky Jiří Hubinka.

Umístění nových skladových kapacit MD logistiky ve východočeských Dašicích je ideální pro rychlou obsluhu českého a slovenského trhu a celého regionu střední Evropy. V nejbližších letech bude zprovozněn nový úsek dálnice D35 Časy – Ostrov z Pardubic směrem na Olomouc, jehož součástí je i sjezd Dašice.

„Díky tomu získáme rychlé napojení na dálniční síť a Dašice tak ještě posílí svoji strategickou polohu přibližně ve středu někdejšího Československa. To nám pomůže k efektivní distribuci chlazeného a mraženého zboží našich klientů, pro něž je čas spolu se zachováním stanoveného teplotního režimu klíčovým parametrem kvality služby,“ poznamenala obchodní manažerka MD logistiky Kateřina Kačírková.

Zdroj: MD logistika