Aktuality

Nový generální ředitel skupiny KION GROUP AG Rob Smith se ve své premiéře v této pozici ohlédl za úspěšným finančním rokem 2021, který skupina uzavřela s velmi dobrými výsledky. Dobrý výkon v roce 2021 se projevil i ve výnosu na jednu akcii ve výši 4,34 eur (2020: 1,81 eur). Investoři na tomto výkonu budou participovat – výroční valná hromada schválila návrh představenstva vyplatit dividendu ve výši 1,50 eur na akcii – což je velmi významný nárůst a více než trojnásobek hodnoty předchozího roku (0,41 eur na akcii).

Udržitelnost jako nezbytná součást firemní strategie

Z pohledu budoucích vyhlídek společnosti zdůraznil generální ředitel mimo jiné odbornost KIONu v oblasti elektrických pohonů a bateriové technologie: „Jsme jedním z nejvýznamnějších poskytovatelů e-mobility v intralogistice – celosvětově. Dnes má téměř 90 procent všech nových vysokozdvižných vozíků a skladových vozíků vyrobených v KION Group elektrický pohon.“ Dodal, že lithium-iontová technologie a její další vývoj byly těžištěm vlastního výzkumu a vývoje společnosti. Před dvěma a půl lety založily KION a BMZ v Karlsteinu nad Mohanem společný podnik KION Battery Systems. Koncem dubna 2022 tam byla otevřena nová výrobní linka na 24voltové baterie, které budou v budoucnu sloužit i pro pohon skladové techniky skupiny. „Toto je špičková technologie vyrobená společností KION – a v Německu,“ dodal Smith.

Smith zdůraznil, že udržitelnost je pro společnost a průmysl stále důležitější – a stejně je tomu tak i v KIONu. Proto je tato důležitá oblast budoucnosti zakotvena pevně ve strategii KION Group jako samostatné a ústřední téma. „Máme svou odpovědnost – za klima, životní prostředí a společnost. Naše odborné znalosti a pokrok v oblasti udržitelnosti jsou široce uznávány, a to i na kapitálovém trhu. „V roce 2021 KION Group obdržela od neziskové organizace CDP hodnocení B a hodnocení A jí bylo uděleno i od MSCI ESG.“ Smith také akcionářům oznámil, že KION se k realizaci svých cílů udržitelnosti zavazuje také pomocí odměňování: „20 procent variabilní odměny výkonné rady a vedoucích pracovníků je navázáno na naše cíle udržitelnosti.“

Digitalizace a automatizace jsou nadále trendem pro budoucnost

Rob Smith

Navzdory všem ekonomickým a politickým výzvám na globální úrovni Smith nepochybuje o budoucnosti. Zdůraznil silnou a globální pozici společnosti KION jako předního poskytovatele komplexních služeb v oblasti intralogistiky a v řešení dodavatelského řetězce. „Základní hnací síly našeho odvětví jsou silné: jmenovitě pokračující růst e-commerce, urbanizace a vyšší požadavky na rychlost dodání,” řekl generální ředitel. Na několika příkladech Smith vysvětlil akcionářům, jak KION utváří budoucnost intralogistiky. Skupina již například léta spolupracuje s Fraunhoferovým institutem na vývoji úspěšných řešení, včetně systému Dematic multishuttle používaného v mnoha skladech. „Tento systém dnes v intralogistice hraje rozhodující roli,“ uvedl generální ředitel a ukázal to na příkladu nového vysoce výkonného multikanálového distribučního centra v italském Trecate. Centrum distribuuje oblečení a šperky předních módních značek do 80 zemí. Kombinuje několik automatizovaných systémů od společnosti Dematic, včetně Multishuttle se 600 000 skladovými lokacemi, paletovými regály s 50 000 lokacemi, 3modulového vakového systému, 10 kilometrů dopravníků a kompletní softwarové výbavy Dematic. Celý areál je velký asi jako 22 fotbalových hřišť. „Je to jeden z nejmodernějších a nejrychlejších skladů, které společnost Dematic do dnešního dne vybudovala. Nastavili jsme tak laťku pro celý svět,“ řekl Smith.

Před několika měsíci byl s Fraunhoferovým institutem zahájen další projekt pro budoucnost, nová generace přepravních vozíků bez řidiče a s enormním třídícím výkonem, nazvaná LoadRunner, kterou chce KION přivést na trh. Jedná se o rojové roboty pro sklady, které mají přinést revoluci do intralogistiky s umělou inteligencí.

„Ty vozíky jsou neskutečně rychlé. Také spolu mluví a spolupracují. Díky tomu jsou ideální pro úkoly třídění ve skladech – například v balíkových centrech. KION přináší do skladu zcela novou technologii: rojovou robotiku,“ vysvětluje na závěr Smith.

Zdroj: KION