Aktuality

Evropský developer a vlastník semi-industriálních a logistických nemovitostí VGP se spolu se svými nájemci zasazuje o udržitelnější a energeticky efektivnější projekty.

Ideálním příkladem je právě zkolaudovaná fotovoltaická elektrárna na střeše nejnovější haly společnosti Drylock ve VGP Parku Hrádek nad Nisou o ploše 28 000 m2 a výkonu 2 811,9 kWp. Její připojení do veřejné distribuční sítě proběhlo v květnu 2024. Udržitelnost a energetická soběstačnost budovaného portfolia patří mezi VGP hlavní cíle. Instalace se skládá z celkem 6 180 kusů panelů, každý o výkonu 455 Wp. Tato zelená elektrická energie pokryje částečnou spotřebu výrobního areálu.  

Kromě zřízení fotovoltaiky byla na území parku realizována řada dalších iniciativ podporujících místní ekosystém. Jednou z nich je revitalizace kvetoucí louky, která zahrnuje instalaci včelích úlů, ale také postavení hmyzího hotelu či kamenných zídek pro plazy. Současně byla vybudována retenční nádrž tak, aby se udržovala stálá hladina vody. Tato nádrž vytvořila přírodní jezírko s kamenným dlážděním na okrajích, které zapadá do okolní krajiny.

Zdroj: VGP