Aktuality

DACHSER Emission-Free Delivery – koncept pro zásobování center měst, který začal jako výzkumný a inovační projekt, se ukázal jako velmi úspěšný. V současné době funguje v síti mezinárodní logistické společnosti Dachser již dvanáct zón pro distribuci nechlazeného zboží v centrech měst s nulovými lokálními emisemi a v plánu je další rozšíření: nejméně deset dalších velkých evropských měst se ke konceptu přidá do roku 2025.

„DACHSER Emission-Free Delivery dokazuje, že umíme realizovat distribuci sběrnou službou na poslední míli bez emisí. To, co začalo jako výzkumný projekt, je nyní zavedenou součástí našich obchodních operací a ukazuje cestu k udržitelnější city logistice,“ říká Stefan Hohm, Chief Development Officer (CDO) skupiny Dachser.

Bezemisní doručování nechlazených balíkových a sběrných zásilek bylo doposud zavedeno ve vymezených doručovacích zónách v Berlíně, Freiburgu, Stuttgartu, Mnichově, Dortmundu, Kodani, Oslu, Štrasburku, Paříži, Madridu, Portu a také v Praze. Realizuje je celá řada vozidel s nulovými emisemi – bateriové elektrické dodávky, nákladní vozidla i nákladní elektrokola – která jsou vybírána z modulárního systému společnosti Dachser tak, aby splňovala místní požadavky. Elektrokola jsou speciálně navržena pro sběrnou a paletovou přepravu zboží do hmotnosti 250 kilogramů. Svoji trasu začínají na tranzitním terminálu poblíž centra města – v takzvaném mikrohubu – a přepravují zboží do rušných pěších zón. Elektromobily zase zásobují mikrohuby zbožím nebo balíky a palety, které jsou příliš velké nebo příliš těžké pro přepravu elektrokoly, dodávají zboží přímo příjemcům.

Implementace řešení je naplánovaná i do dalších velkých měst

Při zavádění koncepce městské logistiky je kritickým faktorem dostupnost vozidel s nulovými emisemi a související dobíjecí infrastruktury. „Vzhledem k tomu, že výrobci vozidel nyní zvýšili svou výrobní kapacitu, očekáváme, že elektrická nákladní vozidla budou v budoucnu snadněji dostupná,“ říká Alexander Tonn, Chief Operations Officer Road Logistics skupiny Dachser, a dodává, „proto plánujeme v souladu s přáním mnoha našich zákazníků do roku 2025 zavedení konceptu DACHSER Emission-Free Delivery v nejméně deseti dalších městech.” Hlavní pozornost přitom Dachser zaměřil na velká evropská města s alespoň jedním milionem obyvatel, kde již má obchodní linie Dachser European Logistics svoji pobočku.

Dodávky společnosti Dachser do centra města s nulovými místními emisemi pomáhají městské samosprávě zlepšit kvalitu ovzduší a snížit hluk z dopravy. Protože kamiony a nákladní elektrokola nevypouštějí do vzduchu žádné znečišťující látky, hrají hlavní roli při udržování čistého ovzduší ve městech. Společnost Dachser se zavázala používat pouze obnovitelné zdroje energie a toto řešení snižuje provozní emise skleníkových plynů na poslední míli, tedy od pobočky k příjemci, na nulu. Výrazně také snižuje hluk z dieselových motorů. Nasazení nákladních elektrokol pak představuje menší dopravní zácpy související s kamiony. Bateriová elektrická vozidla jsou dobrou zprávou i pro řidiče, kteří již nejsou vystaveni vibracím motoru v kabině.

Součást dlouhodobé strategie na ochrany klimatu

Koncept DACHSER Emission-Free Delivery, který byl poprvé implementován v německém  Stuttgartu, byl vyvinutý ve spolupráci s pobočkou Dachser Kornwestheim. V prosinci 2018 získal Dachser cenu za udržitelnou městskou logistiku od německého ministerstva životního prostředí a německé agentury pro životní prostředí.

Díky svému modulárnímu systému je tento koncept velmi vhodný pro všechna evropská města. Dachser je tedy dobře připraven na jakékoli zákazy spalovacích motorů, které velká města již mají nebo plánují. DACHSER Emission-Free Delivery je součástí celkové dlouhodobé strategie na ochranu klimatu této logistické společnosti. Podporou udržitelného rozvoje podnikání a zaměřením na efektivitu, inovace a inkluzivní odpovědnost dláždí Dachser jako rodinná společnost spolu se svými zákazníky a partnery cestu udržitelné logistice.

Zdroj: Dachser