Události

5. listopadu 2019 byla v Berlíně představena nová generace čelních vysokozdvižných vozíků Linde s hydrostatickým pojezdem a nosností od 2 do 3,5 tuny.

Nová generace vysokozdvižných vozíků byla vyvinuta zcela od základu. Na začátku stály rozsáhlé uživatelské průzkumy, v rámci nichž téměř tisíc logistických manažerů a řidičů vozíků z 26 zemí během akce „Truck Clinics” hodnotilo vozíky a vyjadřovalo svá přání, od designu nástupního schůdku, až po snadnou přístupnost agregátů při provádění údržby a servisu.

„Našim zákazníkům jsme pečlivě naslouchali a předávali jejich přání, komentáře a názory vývojovým inženýrům,” říká Stefan Prokosch, Senior Vice prezident pro produktový management průmyslových protizátěžových vozíků z Linde Material Handling. „Nové vozíky poskytují řidičům všestrannou podporu a bezpečnost. Mezi ostatními produkty na trhu jsou nákladově nejefektivnější a díky bezdrátové komunikaci zajišťují maximální transparentnost a produktivitu materiálových toků.“

Plná síťová konektivita
Představení vozíku Linde na akci v Berlíně.

Významným inovativním prvkem vozíků je jejich vybavenost plnou síťovou konektivitou. Získaná relevantní data jsou na základě nejpřísnějších bezpečnostních standardů přenášena na centrální evropský cloudový server, ke kterému mají přístup oprávnění zákazníci a obchodní partneři. Data je možné zpětně stahovat a zpracovávat. Tímto způsobem bude možné provádět bezdrátové aktualizace softwaru vozíku nebo aktivovat různé funkce, jako například zobrazování hmotnosti nákladu. Již nyní jsou výhody plné konektivity jasně patrné v oblasti servisu. Ať už se jedná o diagnostiku na dálku „Truck Health Management“ či prediktivní údržbu maximalizující provozuschopnost vozíku a pomáhající snižovat náklady.

„Kdykoliv v budoucnu budeme mít možnost vozíky přizpůsobit měnícím se potřebám zákazníků. A to v průběhu jejich celého životního cyklu. Dokonce budeme moci vozíky přizpůsobit i takovým potřebám, o nichž dnes ještě ani nevíme,“ doplňuje Stefan Prokosch.

Lepší bezpečnost a produktivita

Neomezený výhled do všech směrů je u čelních vysokozdvižných vozíků důležitým předpokladem pro přesnou, rychlou a bezpečnou manipulaci se zbožím. Zejména v tomto ohledu odvedli konstruktéři Linde Material Handling skvělou práci. Průhled zdvihovým sloupem se ve srovnání s předchozími modely zvětšil o neuvěřitelných 20 procent. Tenké „A“ sloupky ochranného rámu a asymetrické profily zdvihového sloupu umožnily použít nová průhledová okna, která usnadňují manipulaci s nákladem, a to s milimetrovou přesností. Také díky použitému ploššímu protizávaží vidí řidič lépe dozadu. Výhodou je i zesílená skleněná střecha kombinující maximální viditelnost s nejlepší možnou ochranou řidiče a nákladu. Kabiny nových modelů Linde H20 až H35 jsou odolné proti povětrnostním vlivům a díky zcela proskleným dveřím nabízejí optimální boční výhled. Koncept „Protector Frame“ s naklápěcími válci sloupu nahoře a přenosem zatížení do rámu vozíku zajišťuje stabilitu zdvihového sloupu a maximální zbytkovou nosnost.

Vozík se snadno pohybuje i těžkým terénem.

Z hlediska bezpečnosti jde společnost Linde Material Handling pevně za svým cílem a z dlouhodobého hlediska usiluje o snížení počtu nehod svých vozíků na nulu. Dalšími prvky přispívajícími ke zvýšení bezpečnosti jsou moderní světla LED Stripes a VertiLight, která zajistí osvětlení, jež neoslňuje ostatní řidiče. K vyšší bezpečnosti přispívají i další inteligentní systémy. Jedná se o varovné a asistenční systémy Linde Safety Pilot a Linde Safety Guard poskytující řidiči důležité informace, čímž pomáhají předcházet chybám a nehodám. Vysoce ceněn je také systém Linde Load Assist, který aktivně zasahuje, jakmile se zatížení vozíku blíží k jeho limitu nosnosti. Tento systém již patří do standardní výbavy všech nových vysokozdvižných vozíků Linde.

Společnost Linde Material Handling v Berlíně představila novou éru v oblasti intralogistiky také z koncepčního hlediska. Novou modelovou řadou skončilo dřívější dělení na vysokozdvižné vozíky se spalovacím motorem a elektrickým pohonem. Všechny nové čelní vozíky Linde o nosnosti 1,2 až 5 tun budou již vyráběny na základě unifikovaného modulárního konceptu.

Zdroj: Linde MH

Foto: Linde MH a Václav Podstawka