11. až 13. března se ve Stuttgartu konal další ročník veletrhu LogiMAT, který se zaměřuje na intralogistiku a řízení intralogistických procesů. Akce se setkala s velkým zájmem vystavovatelů i návštěvníků.
Na veletrhu letos vystavovalo 1 625 vystavovatelů ze 40 zemí, kteří obsadili více než 125 000 metrů čtverečních výstavní plochy ve všech deseti halách kongresového centra Messe Stuttgart. Vystavovatelé zde prezentovali nejnovější produkty pro efektivitu a udržitelnost v intralogistice, včetně přibližně 140 novinek. Mnoho vystavovatelů také oznámilo podepsání důležitých smluv, zahájení projektů a strategických partnerství.
Ideální partner pro automatizaci
Například společnost STILL prezentovala takzvaná chytrá řešení pro velké výzvy současnosti, přičemž hlavní roli hrála řada STILL iGo. Její produkty pokrývají celé spektrum automatizace a zákazníkům nabízí škálovatelná řešení, která jsou okamžitě dostupná. Dva kompaktní, intuitivně ovládané vysokozdvižné vozíky AXV iGo a EXV iGo představují ideální partnery pro automatizaci jednotlivých středně náročných přepravních úkolů ve stávající skladové infrastruktuře. Pro složitější přepravní úkoly a integrované materiálové toky s nejvyššími nároky na skladovací hustotu, výšku a nosnost, nabízí portfolio iGo další řešení: retrak FM-X iGo. Tento vozík s výškou zakládání až 10 metrů a šířkou pracovní uličky pouhých 3 000 mm umožňuje efektivní hustotu skladování i za obtížných podmínek ve stávajících skladových dispozicích. Opravdu vysoké nároky na manipulaci pak dokáže zajistit vozík MX-X iGo s výškou zakládání až 14 metrů.

Aby společnost STILL naplnila požadavky zákazníků na rychlou dostupnost, pohodlný servis, úspornost a nekonečnou škálovatelnost, kompletně převedla své současné portfolio automatizace na průmyslovou výrobu, založenou na standardizovaných komponentech. Sériová výroba umožňuje větší flexibilitu a výrazně kratší dodací lhůty. Standardizace také znamená, že náhradní díly pro automatizované vozíky jsou k dispozici velmi rychle prostřednictvím centrálního zásobování STILL.
Síla, odolnost a špičkový výkon
Společnost Toyota Material Handling Europe na veletrhu LogiMAT představila novou řadu čelních elektrických vysokozdvižných vozíků Toyota Traigo48, které nabízejí vynikající výkon, bezkonkurenční design a komplexní sadu funkcí. Se tří a čtyřkolovými modely dostupnými v různých kapacitách je řada Traigo48 přizpůsobena potřebám zákazníků vyžadujících všestrannost a produktivitu v aplikacích, jako je nakládka a vykládka, stohování a horizontální přeprava.

„S uvedením našich nejnovějších modelů elektrických čelních vozíků Traigo24 a Traigo80 jsme zůstali věrni jednomu z našich hlavních principů: „Kaizen“, neboli neustálé zlepšování. Tento přístup nás pohání stále realizovat něco navíc, abychom vyhověli vyvíjejícím se potřebám a výzvám našich zákazníků. Naše odhodlání je evidentní i v nově nastupující generaci vozíků Traigo48, která kombinuje sílu, odolnost a svým špičkovým výkonem a takzvaně mění hru. Přinášíme skutečně jedinečný zážitek z jízdy, integrujeme špičkový design, výjimečný komfort, energetickou účinnost a zvýšenou produktivitu. Nová řada Traigo48 je navržena tak, aby přinesla na trh skutečnou inovaci a změnu,“ uvedl Jose Maria Gener, viceprezident pro prodej a marketing společnosti Toyota Material Handling Europe.
Automatizace potřebuje pevnou a stabilní konstrukci
Ryze česká společnost PROMAN již po několikáté v řadě měla tu čest vystavovat na veletrhu LogiMAT 2025 ve Stuttgartu, jednom z nejvýznamnějších veletrhů zaměřených na logistiku. Pro firmu to byla skvělá příležitost představit produkty a služby širokému spektru odborníků z oblasti logistiky, automatizace a robotizace. Veletrh se setkal s velkým zájmem, a to nejen z hlediska návštěvnosti, ale i kvality kontaktů. Stánek společnosti PROMAN přitahoval zájemce z různých koutů Evropy, kteří projevili zájem o řešení regálových systémů.

„Jsme přesvědčeni, že navázané kontakty povedou k dalším projektům a že část návštěvníků se stane našimi zákazníky,“ uvádějí zástupci firmy PROMAN a upozorňují, že v současné době je na veletrhu patrný silný trend směrem k robotizaci, která je stále populárnější pro logistiku a skladování. „Přestože robotizace hraje klíčovou roli v moderních logistických procesech, je třeba si uvědomit, že i nejlepší automatizace potřebuje pevnou a stabilní konstrukci, kterou umíme dodat. Na rozdíl od některých konkurentů si poradíme i s neobvyklými výzvami a přizpůsobujeme regálové systémy specifickým potřebám.“
Účast na veletrhu LogiMAT byla pro firmu PROMAN velkou příležitostí, jak ukázat nabízené řešení všem návštěvníkům a posílit firemní pozici na mezinárodním trhu. Zástupci společnosti se těší se na nové příležitosti a spolupráci, a věří, že firma PROMAN bude i nadále růst a expandovat.
Propojená řešení, která fungují
Společnost Jungheinrich představila svá nejnovější řešení pro propojené a efektivní materiálové toky budoucnosti na veletrhu LogiMAT 2025 ve Stuttgartu. Pod heslem „Propojená řešení, která fungují. Z každého úhlu pohledu.“ společnost předvedla, jak lze optimalizovat materiálové toky podle individuálních potřeb zákazníků díky bezproblémové integraci manuálních a automatizovaných procesů. Vrcholem letošní veletržní prezentace byl nový retrak ETV 3i, který je vyráběn v Chomutovském závodě Jungheinrich.

Vysoce výkonný retrak je speciálně navržený pro náročné použití ve vícesměnném provozu s dlouhými přejezdy a zakládáním do velkých výšek. Vozík kombinuje maximální energetickou účinnost, nejvyšší ergonomické standardy a nejpokročilejší bezpečnostní funkce. Nabízí optimalizovaný výkon s nosností až 2,5 tuny a také vysokou zbytkovou nosnost. Díky nejmodernější lithium-iontové technologii vykazuje vynikající energetickou účinnost. Vylepšená ergonomie zajišťuje větší pohodlí při řízení díky výškově nastavitelnému vzduchovému sedadlu, většímu čelnímu sklu a optimalizovanému nástupnímu schůdku. Kromě toho inovativní prvky, jako je světelný pás SmartStripe, zvyšují viditelnost ve skladu, čímž se zvyšuje bezpečnost při každodenním provozu.
Nové lithiové baterie i skladovací technika
Společnost Bobcat představila na veletrhu LogiMAT 2025 několik novinek v rámci komplexní expozice produktových řad pro manipulaci s materiálem včetně dieselových, LPG a elektrických vysokozdvižných vozíků, retraků a skladové techniky, jako jsou paletové vozíky a zakladače.
Bobcat v této řadě představil tři novinky:
- Nové lithiové baterie
- Novou řadu skladových strojů (třída 3)
- Novou řadu lithiových tříkolových vysokozdvižných vozíků s protizávažím
Li-ION baterie má nyní Bobcat k dispozici v různých kapacitních variantách a jsou dostupné v každé produktové řadě. Díky životnosti 2–3krát delší než u olověných akumulátorů a rychlému a účinnému nabíjení, může lithiový akumulátor zajistit flexibilnější pracovní využití. Se zárukou na 5 let / 10 000 hodin a bezproblémovou integraci s vysokozdvižným vozíkem navíc lithiové baterie Bobcat poskytují trvalou hodnotu pro jakékoli použití.
Klíčové specifikace zahrnují:
• 400 a 600 Ah pro každé napětí
• Integrováno se sběrnicí CANBUS vozidla, tedy není třeba samostatný displej
• Chemické složení článku: LiFePO4 (LFP) = lithium, železo, fosfát
• Použitý systém řízení tepla
• K dispozici je aplikace pro monitorování a diagnostiku
Nabídku baterií doplňují nové Bobcat Li-ION nabíječky. Jsou optimalizovány pro rychlé a spolehlivé nabíjení, které zajišťuje efektivní napájení a provoz stroje. Tam, kde zákazník potřebuje rychlou samostatnou nabíječku, poskytují nabíječky Li-ION Bobcat flexibilitu a výkon.

Jak jsme již uvedli, Bobcat na veletrhu rovněž představil novou řadu skladové techniky:
• BPM16/20N-7: ručně vedené paletové vozíky: nosnost 1,6 a 2 t,
• BPR20/25N-7: paletové vozíky s pojezdem, s plošinou: nosnost 2 a 2,5 t,
• BSR12/16N-7: zakladače s pojezdem, s plošinou: nosnost 1,2 a 1,6 t,
• BSR16N-7i: zakladač s pojezdem, s plošinou, s volným zdvihem: nosnost 1,6 t.
Integrované řešení pro příjem zboží
Kompletní portfolio výrobků na veletrhu představila společnost DEMATIC. Její výrobní závod působí v Ostrově u Stříbra, které jsou vyráběny inteligentní automatizovaná skladovací řešení „šitá na míru“ požadavkům zákazníků. Zmíněný závod v současné době zaměstnává přibližně 700 kmenových zaměstnanců.
Společnost Linde Material Handling ve Stuttgartu prezentovala mimo jiné plně integrované řešení pro příjem zboží, které zahrnuje autonomní mobilní robot (AMR) a manuálně ovládaný vozík – oba s podporou AI. Řešení na platformě NVIDIA Omniverse zobrazuje v reálném čase přesnou lokalizaci průmyslových vozíků. Palubní i stacionární kamery, využívající hardware NVIDIA, zachycují a zpracovávají živá provozní data. Celý systém funguje v dynamickém simulačním prostředí, které umožňuje optimalizaci koordinace vozíků a efektivní plánování tras v rozsáhlém měřítku. Vozíky jsou navíc vybaveny aplikacemi umožňujícími průběžné softwarové aktualizace funkcí, jako je pokročilé rozpoznávání osob a vyhýbání se překážkám.
Švýcarská firma PEKO ROLLEN se zabývá mimo jiné výrobou válečků pro dopravníky. PEKO zajišťuje kompletní výrobu – od prototypů až po malé série a velké zakázky. Právě tato flexibilita z této firmy dělá velmi žádaného mezinárodního partnera, který je v Evropě známý pro vyhlášenou švýcarskou kvalitu a spolehlivost.
Vedení veletrhu uvedlo, že LogiMAT 2025 přilákal vysoký počet návštěvníků, kterých se během tří dnů sešlo celkem 65 719. A to navzdory stávkám pracovníků na letištích a ve veřejné dopravě v okolí místa konání.
Text a foto: Václav Podstawka