Události
Jak se dostat do rychlého pruhu digitalizační dálnice, udržet tempo s novými trendy v logistice a zároveň zachovat klidnou hlavu? Své recepty představili řečníci na 23. ročníku konference Trends in Automotive Logistics, kterou pořádala 18. června v Plzni společnost Aimtec ve spolupráci s DTIHK a IHK Regensburg. Na pódiu konference zaznělo zamyšlení nad digitální transformací dodavatelských řetězců, zkušenosti z průmyslové praxe a tipy na udržení digitálního well-beingu.

„Nestačí jen inovovat, je potřeba inovovat dostatečně rychle,“ odkázal na podtitul konference „Driving the Digital Fast Lane“ Roman Žák, zakladatel pořádající společnosti Aimtec, a zároveň tím pojmenoval největší výzvu digitalizace. Promluvil o udržitelnosti, kterou jsme podle něho měli doposud tendenci vnímat spíše v ekologickém slova smyslu. Je ale potřeba si uvědomovat i jiný rozměr tohoto tématu, a sice kontinuitu podnikání, jejíž zachování je vzhledem k dynamickému vývoji trhu stále větší výzvou. A to platí i pro Aimtec jako rodinnou firmu. Těmito slovy představil Roman Žák účastníkům konference nastupujícího CEO společnosti Pavla Boháče, který nahradí v čele firmy její zakladatele.

Lidé, lidé, lidé

Leadership je pro úspěch digitalizace klíčový, jak zaznělo v úvodní přednášce Prof. Dr. Nilse Fingera ze CBS International Business School. Význam lidí, jejich řízení, zapojení a účasti na transformaci potvrzovali i další přednášející jako například Michael Colberg z REHAU Automotive nebo Martin Vilím ze společnosti AISIN. Michal Fichtner z Continental Automotive také promluvil o obavách a strachu, které zcela přirozeně provázejí velké změny, a vyzval účastníky k budování mindsetu podporujícího změnu v rámci jednotlivých týmů.

Data, AI, pokročilá simulace i cybersecurity

Dalším spojujícím tématem příspěvků byla data a jejich význam. Pokud jsme si před několika lety předávali zkušenosti o tom, jak je důležitý jejich sběr, dnes jsme mnohem dál – bavíme se o jejich kvalitě, analýze, integraci a dalším využívání.  „Data nad zlato,“ vyzdvihl Fichtner. Správná data jsou zásadní i pro práci týmu Tomáše Sauera, který přiblížil jejich využití pomocí simulačních nástrojů na konkrétních příkladech ve FORVIA HELLA.

Snad žádná konference se v roce 2024 neobjede bez tématu AI. Carlos Portillo ze společnosti SAP, hlavního partnera akce, na pódiu představil vizi společnosti v této oblasti: „Umělá inteligence musí být v podnikovém kontextu relevantní (integrovaná do hlavních podnikových procesů), spolehlivá (založená na pravdivých podnikových datech) a odpovědná (řešící etiku, ochranu soukromí a bezpečnost dat),“ zaznělo například.

S rostoucí nabídkou softwaru jako služby (SaaS) a s využíváním cloudových řešení se stále častěji objevuje otázka jejich bezpečnosti. O tom, jak bezpečný prostor nabízí robustní ochrana cloudové infrastruktury, promluvil Wojtek Szczepucha z Amazon Web Services.

Pohled odjinud

Závěr konference byl jako vždy věnován hostům, kteří se na téma digitalizace logistiky dívají z jiného úhlu pohledu. Specifika a výzvy logistiky baterií objasnil Lukas Brandl z BLC – The Battery Lifecycle Company a zamyšlení nad používáním digitálních technologií tak, aby nám skutečně byly ku prospěchu, nabídl Michal Samuelčík z organizace Replug me.

Pozvání na pódium přijal také Zdeněk Štybar, bývalý profesionální silniční cyklista a cyklokrosař, který nedávno ukončil svou kariéru a který účastníkům konference nabídl úplně nový kontext tématu rychlosti. Promluvil například o tom, že i sportovci se dnes při své přípravě potřebují opřít o data, díky kterým mohou optimalizovat svůj výkon.

Technologické vychytávky a novinky

Celý den byla hostům k dispozici Experience zone, kterou pro ně připravili partneři konference. Jedním ze zavedených partnerů akce je společnost Zebra Technologies. „Účastníci konference se seznámili s portfoliem výkonných zařízení Zebra pro pracovníky v první linii, jako jsou ultra odolné mobilní počítače s Wi-Fi6, 5G připojením a výkonným skenováním na dlouhé vzdálenosti,“ uvedla Natalie Pavelková, Channel Account Manager, Zebra Technologies. „Předvedli jsme také náš nositelný skener s Bluetooth, který je nejmenším průmyslovým nositelným skenerem na trhu.“

Digitalizace a proměna firem a dodavatelských řetězců zrychluje a k dispozici je stále větší množství technologií a softwarových řešení. Jak se ale řečníci opět shodli, hybatelem změny stále jsou a budou lidé. Těm přijde vhod rada Martina Vilíma ze společnosti AISIN: „Pro úspěch digitalizace je potřeba dobře se na všechno vyspat.“

Zdroj: AIMTEC