Skladování nebezpečných látek představuje specifickou činnost. Jakými předpisy a povinnostmi se musí firmy řídit? Jak by měl vypadat provoz ve skladu, aby byl bezpečný?
„Předpisů existuje celá řada, nicméně k těm základním patří zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, zákon o požární ochraně, vodní zákon, chemických zákon a evropské Nařízení CLP, REACH, zákon o prevenci závažných havárií a další včetně příslušných prováděcích právních předpisů. Neopomenutelnou částí jsou taktéž normy ČSN 65 0201 Sklady a skladování hořlavých kapalin, ČSN 01 8003 Zásady pro bezpečnou práci v chemických laboratořích nebo ČSN 75 3415 Objekty pro manipulaci s ropnými látkami a jejich skladování. Samostatnou kapitolou je přeprava nebezpečných věcí dle ADR,“ vysvětluje Lukáš Žaludek, odborný konzultant ze společnosti ENVI GROUP.
S čím by měla firma, která nebezpečné látky skladuje, počítat?

Určitě je vhodné (v některých případech též povinné) vytvořit seznam/registr používaných CHLS (výroba, údržba, úklid apod.). Seznam je třeba doplnit o informace obsahující dodavatele, data revize BL, klasifikaci, místo použití, omezení (SVHC – kandidátský seznam, přílohy nařízení REACH XIV, XVII, POP´s, PIC, RoHS, diisokyanáty). Rovněž je nutné zajistit aktuální bezpečnostní listy skladovaných nebezpečných chemických látek/směsí, které jsou dostupné všem zaměstnancům v úředním jazyce. Předat informace o riziku všem zaměstnancům – školení pracovníků (interval, rozsah a školitel podle míry rizik). Důležité je vyhodnotit nebezpečnost připravovaných směsí (v případě ředění či míchání). Dále kontrolovat hodnoty přípustné expozice chemických látek v pracovním prostředí (NPK-P / PEL (CZ), případná rizika vyhodnotit, nastavit OOPP a další opatření k BOZP. Zařadit objekt podle metodiky zákona o prevenci závažných havárií (zákon č. 224/2015 Sb.) a taktéž dle zákona o předcházení rizik ekologické újmě (z. č. 167/2008 Sb.). Také by měly být označeny náhradní nádoby, nádrže, sklady a potrubí podle § 4 NV 375/2017 Sb. Firma musí přijmout opatření proti únikům látek (zabezpečení, záchytné vany, havarijní prostředky). Toto je pouze základní výčet, povinností, doporučení je samozřejmě daleko více.
Jak by měla vypadat spolupráce mezi firmou, která skladování nabízí, a zákazníkem?
Například při výstavbě nových skladových prostor je klíčová co nejpřesnější znalost množství, typu a nebezpečnosti jednotlivé skladované chemie, protože na základě těchto parametrů se též projektují jednotlivá opatření, jako jsou záchytné jímky, ošetření podlah, odvětrávání apod. U stávajících a již existujících provozů se často řeší možnosti skladování nebo vhodné shromažďovací prostředky na pracovišti.
Na trhu je celá řada bezpečnostních a protipožárních skříní pro skladování hořlavých kapalin vhodných do interiéru nebo naopak větší skladovací kontejnery se zabudovaným odvětráváním pro venkovní použití. Vždy je třeba do detailu vědět co předně potřebuji a na tento požadavek se snažím hledat adekvátní řešení. Na variabilní poptávku v současnosti trh reaguje velmi efektivně. Pokud není vhodný prostředek na trhu, pak příslušné firmy na zakázku vyrobí řešení vhodné pro klienta, ať již v laboratorním nebo i průmyslovém/chemickém provozu.
Jaké doklady skladování nebezpečných látek doprovázejí?
Pominu-li interní doklady, různé směrnice, pokyny a další materiály, které si firmy zpracovávají ve vlastní režii, tak těmi povinnými je určitě havarijní plán dle zákona č. 254/2001 Sb., v případě překročení stanovených limitů. V případě nakládání s vysoce toxickými látkami je to též specifická evidence těchto látek a školení, resp. záznamy ze školení zaměstnanců. Přestože již byla povinnost zpracování Pravidel pro bezpečné nakládání s nebezpečnými chemickými látkami a směsmi zrušena, doporučujeme tento dokument zachovat, neboť informace v něm uvedené zůstávají aktuální co do první pomoci apod. Důležité je rovněž nezapomínat na pravidelné senzorické kontroly skladů, skládek se závadnými látkami (resp. průkazně doložit, že tyto jsou prováděny) nebo třeba jednou za pět let provádět kontroly těsnosti potrubí/nádrží pro skladování vymezených závadných látek (uchovávat protokoly z kontroly těsnosti). Archivace bezpečnostních listů používaných chemikálií (při profesionální/průmyslové činnosti) musí probíhat po dobu deseti let od ukončení používání.
Co musí pracovníci ve skladu dodržovat?
Určitě by se měli řídit identifikačními štítky u jednotlivých shromážděných nebezpečných látek. Ty obsahují základní grafické i textové charakteristiky, které již z větší dálky napoví o jak nebezpečnou látku se jedná. Kromě toho jsou povinni dodržovat místně příslušné provozní, manipulační či jiné řády, pokyny na pracovišti z pohledu BOZP, PO, správné manipulační praxe a v neposlední řadě používat předepsané osobní ochranné pracovní pomůcky.

Nebezpečná chemie by měla být uskladněna v předepsaném množství v k tomu určených obalech. Pracovníci by se měli vyvarovat společného skladování chemie, která spolu může nebezpečně reagovat. V prostorách skladů a shromaždišť by mělo být zajištěné dostatečné větrání či odsávání par a plynů. Dodržovat je nutné i pravidla osobní hygieny.
Co v tomto směru nabízí Vaše firma?
Naše společnost ENVI GROUP nabízí komplexní poradenství, školení, konzultace a auditní činnost nejen v oblasti nakládání s nebezpečnými chemickými látkami a směsmi včetně přepravy dle ADR. Náš záběr je však v celém spektru průmyslové i komunální ekologie a nově též agendy udržitelnosti. Jsme odborně způsobilé osoby pro nakládání s vysoce toxickými látkami, přípravky na ochranu rostlin (III. stupeň) a máme další kvalifikaci v jiných oblastech.
V oblasti skladování nebezpečné chemie radíme jak v kontextu legislativních povinností, tak rovněž doporučíme vhodné skladovací/shromažďovací prostředky včetně havarijního zajištění, vypracujeme potřebnou dokumentaci, identifikační štítky nebo bezpečnostní listy.
K našim zákazníkům patří jak výrobci chemických látek, tak velké automotive provozy, podniky vodovodů a kanalizací, nemocnice, vysoké školy, technické služby, odpadářské firmy, lakovny, developerské skupiny a spousta dalších napříč Českou republikou.
Za rozhovor poděkoval Václav Podstawka.
Foto: Václav Podstawka