Aktuality

Rafinérská a petrochemická skupina ORLEN Unipetrol se připravuje na uvedení nového produktu na trh. Dostavba jednotky na výrobu dicyklopentadienu (DCPD) v litvínovském závodě se očekává v první polovině roku, přičemž nyní generální kontraktor výstavby nainstaloval za pomoci jeřábu dvě rektifikační kolony. V nich bude při výrobním procesu docházet k destilaci konečného produktu DCPD na požadovanou čistotu.

Technologii vyvinuli výzkumní pracovníci ORLEN Unipetrolu ve spolupráci s Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze. Produkt bude mít širokou škálu využití v automobilovém průmyslu, stavebnictví, elektrotechnice či lékařství a farmacii. Investice do výstavby nové výrobní jednotky dosahuje 831 milionů Kč.

„Největší kolona je vysoká 33,9 metru a váží 33 tun, proto jsme museli použít vysoký jeřáb. Na celou akci jsme se připravovali několik měsíců a jsme velice rádi, že instalace proběhla bez komplikací,“ uvedl Tomáš Herink, člen představenstva skupiny ORLEN Unipetrol zodpovědný za výrobu, výzkum a vývoj, a dodal: „Výstavba výrobní jednotky DCPD se vyvíjí podle plánu, do zkušebního provozu ji chceme uvést v červnu, abychom ve třetím čtvrtletí tohoto roku nový produkt již vyráběli a dodávali na evropský trh.“

Zdroj: SCHP ČR