Aktuality

Hamburská vzdělávací centrála a sedm hlavních poboček společnosti STILL po celém Německu přivítaly 87 nových učňů a studentů v šesti učňovských oborech a pěti oborech duálního studia. Začíná jim zajímavé období, ve kterém budou získávat oborově specifické znalosti a rozvíjet kompetence jako zodpovědnost, týmová práce, komunikace s kolegy, schopnost prezentovat a diskutovat.

Tým školitelů a učitelů ze společnosti STILL přivítal dosud nejpočetnější ročník budoucích intralogistů na tradiční akci „welcome day“. Po srdečném přivítání noví učni a studenti získali první představu o produktech a svém budoucím pracovním prostředí specialisty na intralogistiku. V následujících týdnech na ně čeká rozmanitý program, jehož součástí bude teambuilding a témata jako začlenění do struktur společnosti a její kultura.


Kolegiální vztahy: učni vítají učně

Kromě týmu školitelů a dílenských mistrů se na úvodní části podílejí i učni a studenti z vyšších ročníků. Včasné zapojení do multioborových projektů, práce v interdisciplinárních týmech a důsledné vzdělávání v prezentačních schopnostech jsou totiž vedle odborných znalostí důležitým bodem vzdělávání ve společnosti STILL. Kromě toho se zde klade velký důraz na kolegiální vztahy. „A kdo by mohl novým učňům a studentům usnadnit vstup do světa STILL lépe než ti, kteří stáli teprve před rokem na stejném místě?“ vysvětluje Jan Wehlen, vedoucí vzdělávání ve společnosti STILL.

Chytří, flexibilní, týmoví a sebevědomí – inovátoři budoucnosti

Na účastníky studijního ročníku 2024 čeká pestré období, v jehož rámci se seznámí s širokou paletou dovedností potřebných pro úspěšnou profesní dráhu. „Intralogistika jako obor potřebuje pro zvládání svých budoucích výzev špičkově vzdělané odborníky a chytré vůdčí osobnosti,“ říká Jan Wehlen. „A k tomu studenti v našem dynamickém, měnícím se a globálním světě potřebují získat v schopnosti, jako jsou práce v interdisciplinárních týmech, suverenita při prezentacích a v diskusích, spolupráce s kolegy a vysoká míra vlastní zodpovědnosti a flexibility.“

Noví pracovníci jako součást mezioborového akčního týmu

STILL pořádá několikrát ročně ve výrobním závodě v Hamburku velké akce pro zákazníky, partnery nebo zaměstnance, jako je mezinárodní den pro zákazníky, vánoční trh pro zaměstnance STILL nebo naposledy STILL family & friends day s více než 6 000 hosty.

Početný tým tyto technicky náročné události připravuje a realizuje po mnoho týdnů s důrazem na detail. Být součástí projektové skupiny je pro začínající pracovníky nezapomenutelnou zkušeností a jedinečnou šancí rozvíjet své schopnosti, a přispět jako součást velkého celku k úspěchu akce. Na dobrovolné bázi mohou pomáhat při přípravách, stavět vybavení nebo pomáhat s organizací.

Učni a studenti jsou zapojeni i do realizace, pomáhají provádět hosty nebo poskytovat služby, a dokonce se účastní i programu na pódiu. „Učni a studenti jsou z aktivní účasti na našich akcích vždy nadšeni,“ říká Jan Wehlen. „Zažijí na nich atmosféru naší společnosti, a ještě silněji se propojí s rodinou STILL. Získávají také přehled o vnitřním chodu firmy, mohou se interně uplatnit a navazovat nové kontakty.“

Typickým příkladem jsou tradiční vánoční trhy STILL, během nichž se pracovníci managementu společně s učni a studenty starají o spokojenost hostů z kulinářského hlediska. Jde o win-win situaci, protože z této spolupráce samozřejmě profituje i společnost, což potvrzuje i Jan Wehlen: „Jsme velmi vděční za aktivní podporu mladých zaměstnanců. Důležitou měrou přispívají k hladkému průběhu našich akcí, a to je možné jen s funkčním, nadšeným a spolehlivým týmem.“


Speciální projekty pro učně a studenty

Učni a studenti si mohou vyzkoušet převzít zodpovědnost, rozvíjet vlastní schopnosti a zaujmout aktivní roli v rodině STILL také během různých speciálních projektů. Zkonstruovali a postavili například nadrozměrnou kuličkovou dráhu na veletrh, jiná skupina zase navrhla skladovací konstrukce pro každoročně používané stánky pro vánoční trhy. „To jsou projekty, které by bez učňů a studentů neexistovaly,“ zdůrazňuje Jan Wehlen.

To samé platí i pro reprezentaci. Společnost STILL ráda mladým talentům svěřuje prezentaci firmy na veletrzích vzdělávání, odborných setkáních a v profesně orientovaných programech ve školách. Studenti se mnohem účinněji než při teoretické výuce naučí strukturovaně předat informace, mluvit před publikem a řešit situace v rámci diskuse, což jsou dnes i v budoucnu nepostradatelné schopnosti v profesním světě.

Celkem bude společnost STILL ve školním roce 2024/2025 v osmi pobočkách v celém Německu vzdělávat 248 mladých talentů v šesti různých učňovských oborech a devíti oborech duálního studia.

Spolupráce se školami v ČR

Spolupráci se školami a studenty plánujeme zintenzivnit i v České republice. STILL ČR proto aktuálně pracuje například na projektu JOB Watch, který vznikl pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, Evropské unie a Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a věnuje se vytvoření učební podpory pro střední školy a výuční obory v oblasti vodíkového hospodářství.

Zdroj: STILL ČR