
První dny a týdny poté, co se obcemi na Jesenicku prohnala voda, se do odklízení následků řádění živlu zapojili i dobrovolníci z mmcité. Zničené vybavení, naplavené větve, nánosy bahna, to všechno pomáhali vyklidit z domů, až zůstala jen podlaha a mokré zdi. Právě jejich vysoušení komplikuje vlhké a studené podzimní počasí a také fakt, že v některých oblastech není k dispozici elektřina.
„Při rozhovorech s kolegy, kteří pomáhali s vyklízením domů, jsem si uvědomil, že v naší výrobě máme hromady dřevěných odřezků, které se snažíme maximálně zužitkovat na brikety. Právě ty aktuálně znamenají pro obyvatele podmáčených domů velkou pomoc,” prozradil svoji úvahu Vít Kozelka, který je vedoucím výroby Kovostalu, tedy dceřiné společnosti mmcité.
Společnost mmcité, která z Uherského Hradiště, resp. z Veselí nad Moravou, vyváží do celého světa designový městský mobiliář, využívá při výrobě různé materiály, dřevo nevyjímaje. Nevyužitý materiál zpracovává na brikety. Proto byla schopná postiženým obcím okamžitě věnovat přes 80 tun materiálu na otop. Briket bylo nakonec 1230 pytlů na 82 paletách, dalších 1200 pytlů se pak naplnilo odřezky.
Z Veselí nad Moravou je to do Bělé pod Pradědem přes 160 km, do České Vsi ještě dále. Vzdálenost znásobily ještě četné uzavírky v důsledku podemletých cest a zničených mostů. Přepravní rébus vyřešil logistický partner mmcité společnost DB Schenker, která disponuje robustní přepravní sítí, vhodnými vozidly se schopnými řidiči a také potřebné know how. Celkem 162 palet s nákladem převyšujícím 80 tun dopravilo bezpečně do místa určení postupně osm kamionů. „Náklad jsme vozili postupně, vždy v těsné koordinaci s místní samosprávou. Jeseníky obecně nejsou oblast s čilou kamionovou dopravou, v České vsi navíc chybí kus silnice, proto bylo klíčové se na podmínkách zásobování domlouvat s místními,“ prozradil Martin Kubín, který přepravu pomoci na straně DB Schenker organizoval.
Zdroj: DB Schenker